Bière de Rock

Awards

Sponsors

Judges

James Allen, Michael Bostwick, Anthony Bruno, John Carroll, Randy Combs, Sean Crawford, Brad Darnell, Chris Egolf, Jess Finlay-Schultz, John Garbett, John Haven, Geoff Humphrey, Mark Imre, Matthew Johnsen, Sarah Johnsen, Will Jones, Chris Levesque, James Morgheim, Jeremy Naymik, Kent Ostedgaard, Lori Parsons, Raymond Schultz, Tom Thorpe, Bevan Zarges-Griego

Judges - Best of Show

Anthony Bruno, Brad Darnell, John Haven

Stewards

John Horton, William Johnson, Michael Koehler, Tom Lopez, Teena Morgheim, Bill Paris

Staff

James Allen, Matthew Johnsen, James Morgheim, Teena Morgheim, Bevan Zarges-Griego

Organizer

Edward Moore

By the Numbers

136 Entries 50 Entrants

24 Judges 6 Stewards 5 Staff

37 Placing Entries

Table 1: Euro Sour

10 entries

Judges: Michael Bostwick (Head Judge), John Garbett, Matthew Johnsen, Sarah Johnsen, Will Jones, James Morgheim

1st
Jess And Ray Finlay-Schultz & Finlay-Schultz
Aurora City Brew Club
Foam On The Range Flanders Red (23B: Flanders Red Ale)
2nd
Kevin Olson
ZZHops Homebrewing Club
2021-2023 Blend (23E: Gueuze)
3rd
Nelson Crowle
Indian Peaks Alers
Framboise Gueuze (23F: Fruit Lambic)
HM
Fritz Schanz
Denton County Homebrewers...
Stearman's Fruit Lambic (23F: Fruit Lambic)

Table 2: Wild

6 entries

Judges: Jess Finlay-Schultz (Head Judge), Lori Parsons, Raymond Schultz, Bevan Zarges-Griego

1st
Geoff Humphrey
Rock Hoppers Brew Club
Valor De L'Ange Gardien (28A: Brett Beer)
2nd
James Allen
Rock Hoppers Brew Club
Tempus Et Spatium (28C: Wild Specialty Beer)
3rd
Michael Sell
Westchester Homebrewers Organization...
Painting Of A Panic Attack (28B: Mixed Fermentation Sour Beer)

Table 3: Belgian Ale - Witbier and Pale Ale

11 entries

Judges: Jess Finlay-Schultz, John Garbett (Head Judge), Geoff Humphrey, Will Jones, Lori Parsons, Raymond Schultz, Bevan Zarges-Griego

1st
Ryan Wankel
Lakewood Fermentation Club
Wit Or Wit-Out (24A: Witbier)
2nd
James Allen
Rock Hoppers Brew Club
Inspired & Re-Tired (24B: Belgian Pale Ale)
3rd
Weston Wright
Indian Peaks Alers
Blossom (24A: Witbier)

Table 4: Saison

15 entries

Judges: Brad Darnell (Head Judge), Jess Finlay-Schultz, James Morgheim, Jeremy Naymik, Raymond Schultz, Bevan Zarges-Griego

1st
Paul Jones & Khal Weir
Morris Area Society of Homebrewers
Modest Embezzlement (25B: Saison)
2nd
John Landreman
Brew Brothers of Pikes Peak
Straight Up Saison (25B: Saison)
3rd
Ted Warriner
Central Arkansas Fermenters
French Saison (25B: Saison)

Table 5: Dark Strong

13 entries

Judges: John Carroll, Chris Egolf, John Haven (Head Judge), Will Jones

1st
John Horton
Aurora City Brew Club
BDS 2023 (26D: Belgian Dark Strong Ale)
2nd
John Landreman
Brew Brothers of Pikes Peak
The Four Monks (26D: Belgian Dark Strong Ale)
3rd
Matthew Johnsen
Rock Hoppers Brew Club
Boomstick (26D: Belgian Dark Strong Ale)

Table 6: Single

9 entries

Judges: Michael Bostwick, Anthony Bruno (Head Judge), Sean Crawford, Lori Parsons

1st
Kevin Olson
ZZHops Homebrewing Club
Hot Singles Are Waiting For Your Call (26A: Belgian Single)
2nd
Matthew Johnsen
Rock Hoppers Brew Club
It's A Trap! (26A: Belgian Single)
3rd
Geoff Humphrey
Rock Hoppers Brew Club
The Burden Of Being Wonderful (26A: Belgian Single)

Table 7: Dubbel

14 entries

Judges: Randy Combs, Mark Imre, Matthew Johnsen, Chris Levesque (Head Judge), Kent Ostedgaard, Tom Thorpe

1st
Geoff Humphrey
Rock Hoppers Brew Club
Order Of Cistercians (26B: Belgian Dubbel)
2nd
Terry Fast
Dubbel Trouble (26B: Belgian Dubbel)
3rd
John Landreman
Brew Brothers of Pikes Peak
Happy Monk (26B: Belgian Dubbel)

Table 8: Tripel

15 entries

Judges: John Carroll, Brad Darnell (Head Judge), Chris Egolf, Geoff Humphrey, Will Jones, Kent Ostedgaard

1st
Ryan Wankel
Lakewood Fermentation Club
I Like Turtles (26C: Belgian Tripel)
2nd
Philip Lafleur
Weiz Guys
La Toussaint Triple (26C: Belgian Tripel)
3rd
Bevan Zarges-Griego
Rock Hoppers Brew Club
Some Name (26C: Belgian Tripel)

Table 9: BDG and Blonde

13 entries

Judges: Randy Combs, Jess Finlay-Schultz, John Haven (Head Judge), Mark Imre, Lori Parsons, Raymond Schultz

1st
Bevan Zarges-Griego
Rock Hoppers Brew Club
Something Small And Old (25A: Belgian Blond Ale)
2nd
William Johnson & Chris Egolf
Rock Hoppers Brew Club
L'etudiant (24C: Bière de Garde)
3rd
Edward Moore
Rock Hoppers Brew Club
Tony Bier De Garde (24C: Bière de Garde)

Table 10: Golden Strong

9 entries

Judges: Michael Bostwick, Sean Crawford (Head Judge), Matthew Johnsen, Bevan Zarges-Griego

1st
James Morgheim
Rock Hoppers Brew Club
Duvel Whichoo (25C: Belgian Golden Strong Ale)
2nd
Steve Ristau
Ale Riders Homebrew Club
Bierelzebub II (25C: Belgian Golden Strong Ale)
3rd
Mark Wethington
Aurora City Brew Club
Hellmouth (25C: Belgian Golden Strong Ale)

Table 11: Specialties

13 entries

Judges: James Allen, Anthony Bruno (Head Judge), Chris Levesque, James Morgheim, Jeremy Naymik, Tom Thorpe

1st
Michael Sell
Westchester Homebrewers Organization...
Ygritte (27A: Historical Beer)
2nd
Paul Jones & Khal Weir
Morris Area Society of Homebrewers
Franc-Ly An IPA (21B1: Belgian IPA)
3rd
Deborah And Marc Prichard
Red Earth Brewers
What The Hell Did We Make (21B6: White IPA)

Table 12: Fruit, Spice, Wood, and Alternatives

8 entries

Judges: Michael Bostwick (Head Judge), Matthew Johnsen, Sarah Johnsen, James Morgheim

1st
Donald Schneider
Weiz Guys
Voici La Saison Du Miel (31B: Alternative Sugar Beer)
2nd
Edward Moore
Rock Hoppers Brew Club
Sammy Lemon Wit (29A: Fruit Beer)
3rd
Randy Combs
BDS (33A: Wood-Aged Beer)

Best of Show

Beer

Judges: Anthony Bruno, Brad Darnell, John Haven

1st
Michael Sell
Westchester Homebrewers Organization...
Ygritte (27A: Historical Beer)
2nd
Kevin Olson
ZZHops Homebrewing Club
Hot Singles Are Waiting For Your Call (26A: Belgian Single)
3rd
Ryan Wankel
Lakewood Fermentation Club
Wit Or Wit-Out (24A: Witbier)

Pro-Am - Wild Blue Yonder

Matthew Johnsen
Rock Hoppers Brew Club
It's A Trap! (26A: Belgian Single)

Pro-Am - 105 West Brewing

James Morgheim
Rock Hoppers Brew Club
Duvel Whichoo (25C: Belgian Golden Strong Ale)

Scale-Up - Two 22 Brew

John Landreman
Brew Brothers of Pikes Peak
Straight Up Saison (25B: Saison)

Meilleur Brasseur

50 Participating Brewers [Scoring Methodology]

PlaceBrewer1st2nd3rdScoreClub
1stGeoff Humphrey20113.0302000Rock Hoppers Brew Club
2ndJohn Landreman02111.0300000Brew Brothers of Pikes...
3rdRyan Wankel20010.0202000Lakewood Fermentation...
4thPaul Jones1109.0201000Morris Area Society of...
5thKevin Olson1109.0201000ZZHops Homebrewing Club
6thBevan Zarges-Griego1018.0201000Rock Hoppers Brew Club

Meilleur Club de Brassage

19 Participating Clubs [Scoring Methodology]

PlaceClub1st2nd3rdScore
1stRock Hoppers Brew Club45452.1304000
2ndAurora City Brew Club20113.0302000
3rdBrew Brothers of Pikes Peak02111.0300000
4thLakewood Fermentation Club20010.0202000
5thMorris Area Society of Homebrewers1109.0201000
6thZZHops Homebrewing Club1109.0201000

Thank You

Congratulations to All Medal Winners